Aktualności

News

Aktualności

Europejska Noc Muzeów - Chojnice 2023

data dodania: 2023.05.08

 

Organizatorzy serdecznie zapraszają 13 maja do udziału w Europejskiej Nocy Muzeów 2023! Poniżej program tego co będzie się działo w naszym mieście.


MUZEUM HISTORYCZNO-ETNOGRAFICZNE IM. J. RYDZKOWSKIEGO
18.00 – 24.00

KURATORSKIE ZWIEDZANIE WYSTAW:
Brama Człuchowska -
- Z PRZESZŁOŚCI CHOJNIC. OD ŚREDNIOWIECZA DO CZASÓW II RZECZYPOSPOLITEJ – ekspozycja historyczna
- MATERIALNE DZIEDZICTWO REGIONU KASZUB POŁUDNIOWYCH – stała ekspozycja etnograficzna
- CHOJNICE I OKOLICE. PRZESZŁOŚĆ UKRYTA W ZIEMI – nowa wystawa archeologiczna najcenniejszych zabytków z kolekcji Muzeum w Chojnicach i odkrytych na ziemi chojnickiej ze zbiorów Uniwersytetu Łódzkiego, Muzeum Okręgowego w Toruniu i Muzeum Archeologicznego w Gdańsku
- KAŻDY KROK ZOSTAWIA ŚLAD. OBUWIE HISTORYCZNE ZE ZBIORÓW MUZEUM ARCHEOLOGICZNEGO W GDAŃSKU – nowa ekspozycja czasowa ukazująca trendy mody noszonych pantofli, trzewików i kamaszy, panującej w Gdańsku od XII do XVIII wieku

Dom Szewski
- MILITARIA EUROPEJSKIE XVI – XX W. – inauguracja nowej ekspozycji historycznej na parterze baszty wraz z prezentacją wnętrza po remoncie budowlano-konserwatorskim przeprowadzonym w 2020 r.

Baszta Kurza Stopa
- KAZIMIERZ LEMAŃCZYK. WYSTAWY JUBILEUSZOWE W 50-LECIE TWÓRCZOŚCI. ODSŁONA I – ŚWIATŁO I WODA - Wernisaż z udziałem Autora o godzinie 18.00
- Z KASZUBSKIEJ SKRZYNI. ŻYCIE I SPUŚCIZNA LEONARDA BRZEZIŃSKIEGO (1904-1984) – wystawa haftu wybitnego twórcy z Wiela

PLENEROWE POKAZY I WARSZTATY:
Ulica Podmurna 9 - 13
- KRAMY INSPIROWANE RĘKODZIEŁEM WCZESNOŚREDNIOWIECZNYM – stanowisko mincerza, woja, warsztaty tworzenia lalek motanek, ceramiki, świec z węzy pszczelej, warsztaty tworzenia form architektonicznych
- POKAZY TRADYCYJNEGO PLECIONKARSTWA Z KORZENI – z udziałem twórczyni ludowej Hanny Behrendt

MUZEUM JANUSZA TRZEBIATOWSKIEGO
Zapraszamy do zwiedzania stałej ekspozycji artysty, pochodzącego z Chojnic. Muzeum Janusza Trzebiatowskiego to próba pokazania przez pryzmat jednego twórcy, rozwoju polskiej sztuki w drugiej połowie XX wieku.
Muzeum bogate jest w zbiory malarstwa olejnego, pasteli, medali, rzeźbę oraz sztukę dawną. Wiele z prezentowanych dzieł było eksponowanych na międzynarodowych i krajowych wystawach. Więcej info: https://www.muzeumtrzebiatowskiego.pl

STARY RYNEK

STRAŻACY z Ochotniczej Straży Pożarnej w Chojnicach
Na Starym Rynku będzie można poczuć się jak prawdziwy strażak. Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Chojnicach pozwolą wejść do wozu strażackiego, poznać sprzęt, jakim na codzień posługują się, a także opowiedzą o swojej pracy.
Godziny: 18.00 - 22.00

Spacer po mieście z HARCERZAMI
40 Drużyna Harcerska im. Zawiszy Czarnego zaprasza wszystkich chętnych na nocne spacery po zakamarkach Starego Miasta. Będzie to okazja do poznania historii miejsc, których mimo mijania na co dzień historii nie mieliśmy nigdy okazji poznać.
Podczas trasy pojawi się także kilka rodzinnych zadań do wykonania.
Miejsce spotkania: Stary Rynek
Początek o godz. 19:00, następnie grupy będą wychodziły co 30 minut. Ostatnie wyjście o 22:30.

KOŚCIÓŁ GIMNAZJALNY

Wystawa pt. „Studyjne Eksperiencje” odbędzie się w Centrum Sztuki Collegium ARS, które mieści się na poddaszu Kościoła Gimnazjalnego przy Placu Kościelnym 3 w Chojnicach.
Czas trwania wystawy: 13.05 – 13.06.2023.
Wernisaż wystawy: godz. 17.00
Ekspozycja docelowo zaprezentuje prace studentów oraz dydaktyków z kilku pracowni wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wydział Malarstwa reprezentować będzie Pracownia Technik Malarskich i Rysunkowych oraz Działań Innowacyjnych. Pracownia Technologii i Technik Ceramicznych w Malarstwie i Rzeźbie pokaże efekty prac Wydziału Ceramiki i Szkła. Do niniejszych pracowni dołączy co najmniej jedna pracownia rzeźbiarska z Wydziału Rzeźby i Mediacji Sztuki.
Biorąc pod uwagę specyfikę reprezentacji trzech wymienionych wydziałów, na wystawie będą prezentowane różnorodne techniki z zakresu: malarstwa ściennego, malarstwa w ceramice oraz rzeźby. Tuż po otwarciu wystawy odbędzie się popularnonaukowa dyskusja o malarstwie pt. “Obraz – czyli co?”. Dyskurs poprowadzą dydaktycy z Wydziału Malarstwa: prof. Jacek Jarczewski oraz as. Jarosława Pabich-Szmyt. W czasie trwania wystawy odbędą się także m.in. warsztaty z zakresu malarstwa ściennego.
Kurator Projektu: Jarosława Pabich-Szmyt
Organizator: Centrum Kultury Podziemia, Chojnickie Centrum Kultury
Patronat honorowy: Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu
Wernisaż planowany jest na 13 maja na godz. 17:00.
Dyskusja planowana jest na 13 maja na godz. 17:30.
Wystawa będzie czynna 13 maja od godz. 17.00 do 22.00.

CHOJNICKIE CENTRUM KULTURY:

Wystawa „Muzealne Retro Granie”.
W sali teatralnej Chojnickiego Centrum Kultury będzie można interaktywnie (!) zapoznać się ze „starymi” komputerami i konsolami do gier. Atrakcją będzie fakt, że zbiory Jordana Rolbieckiego, użyczone z okazji Nocy Muzeów 2023 ciągle świetnie funkcjonują i są w pełni grywalne. Dla dzieci będzie to być może duże zaskoczenie, kiedy zobaczą w jakie gry grali ich rodzice - ci ostatni natomiast odbędą podróż sentymentalną, wracając do swojego dzieciństwa. A więc od godziny 18.00 gramy w gry!
*z powodu ograniczonej ilości osób, które mogą przebywać jednocześnie w sali, wejście będzie odbywało się na zasadzie rotacji: co 10 minut będą wpuszczane kolejne grupy osób.
Czas trwania: od godz. 18.00 do godz. 22.00

- KAZIMIERZ LEMAŃCZYK. WYSTAWY JUBILEUSZOWE W 50-LECIE TWÓRCZOŚCI. ODSŁONA II – Wernisaż z udziałem Autora o godzinie 19.00
„Rok 2023 jest dla mnie rokiem znaczącym, ze względu na zbieg okrągłych rocznic: 50 lat od pierwszej indywidualnej wystawy i 45 od obrony dyplomu w Zakładzie Grafiki Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, w pracowni prof. Edmunda Piotrowicza.”
Wystawa dostępna dla zwiedzających do godz. 22.00.

SPEKTAKL w wykonaniu aktorów poznańskiego Teatru Krytycznego „KACZO”
Godz. 22.00 - sala widowiskowa Chojnickiego Centrum Kultury

“Kaczo” to intrygująca komedia o życiu, teatrze i aktorach, w której następuje zderzenie doświadczeń wielkiego artysty z dążeniem do sławy nowego pokolenia aktorów, rozpoczynających swą karierę zawodową. Bogusław Schaeffer to jeden z najciekawszych współczesnych artystów i niezwykle ważna postać polskiej kultury. To artysta o niezwykle rozległych zainteresowaniach twórczych i kontrowersyjnych poglądach estetycznych.
Schaeffer jest prekursorem wprowadzenia na scenę techniki collage’u, której świetnym przykładem jest „Kaczo”. Autor swobodnie żongluje różnorodnymi konwencjami, łączy i przeplata muzykę i tekst, filozoficzne monologi oraz scenki opisujące przyziemne perypetie bohaterów. W spektaklu nie zabraknie fantazji, swobody, dowcipu i niespodzianek, gdyż jak stwierdził sam autor sztuki: „Chcę, by widz w teatrze śnił, a nie żeby sprawdzał czy wszystko jest na miejscu. Piszę sztuki dla marzycieli, nie dla kontrolerów”.
Bilety w kasie CHCK, lub na stronie internetowej ckchojnice.pl; koszt biletu: 20 zł

Obsada:
Showman - Paweł Wódczyński
Ona - Hanna Pustkowiak
On - Oskar Pozorski
Autor: Bogusław Schaeffer
Reżyseria: Bogdan Żyłkowski
Kostiumy: Kinga Ludek
Choreografia: Karolina Wyrozumska i Tekla Witoszek

KUP BILET

UWAGA: Wstęp na wszystkie wydarzenia (oprócz spektaklu teatralnego) jest bezpłatny!

żródło: www.ckchojnice.pl

Wróć



Nasza Spółka powstała z inicjatywy trzech samorzadów tj. Miasta Chojnice, Starostwa Powiatowego
oraz Gminy Chojnice. W 2004 roku do spółki dołączyła Gmina Konarzyny.
Misją spółki jest partnerska współpraca gmin i powiatu w zakresie skutecznej promocji:

- gospodarczej
- turystycznej
- kulturalnej i sportowej.

Copyright © 2023 promocjachojnice.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Inne prawa autorskie
Realizacja: inpero.pl