Aktualności
News
Aktualności
Bicie chojnickiego rekordu w jednoczesnym czytaniu, Spotkanie z pisarką Olgą Rudnicką, Znani chojniczanie za biblioteczną ladą, Giełda książek i Amnestia czytelnicza – to propozycje tegorocznej edycji akcji Dwa tygodnie z książką. Od Dnia Książki do Dnia Bibliotekarza, która trwać będzie od 23 kwietnia do 8 maja.
Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach i Stowarzyszenie LekTURa, jak co roku, zapraszają czytelników i miłośników bibliotek na imprezy przygotowane z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, który obchodzony jest 23 kwietnia oraz Dnia Bibliotekarza, obchodzonego 8 maja. Przez te dwa tygodnie na odwiedzających bibliotekę czekać będą czytelnicze atrakcje. Zachęcamy też do wspólnego propagowania czytelnictwa. Wydarzenie dofinansowane zostało przez Urząd Miejski w Chojnicach i Starostwo Powiatowe.
Bicie chojnickiego rekordu w jednoczesnym czytaniu
W środę 24 kwietnia 2024 roku zapraszamy uczniów chojnickich szkół, przedszkolaków i wszystkich miłośników książek do Bicia chojnickiego rekordu w jednoczesnym czytaniu pod hasłem: „Pokażmy wspólnie, że czytanie jest ważne!”. Spotkamy się na Starym Rynku przed godz. 11.00. Od godz. 11.00 przez 15 minut będziemy czytać po cichu przyniesione przez siebie książki. Chcemy pobić wcześniejsze rekordy – w 2020 roku czytało 798 osób, a w zeszłym roku już 902 osoby. Prosimy o zgłaszanie swojego udziału w akcji pod numerem tel. 52 397 28 07, wew. 16. Zachęcamy uczestników do przyniesienia własnych książek. Pokażmy wspólnie, że czytamy i że książki są ważne!
Spotkanie z pisarką kryminałów Olgą Rudnicką
W piątek 26 kwietnia 2024 roku zapraszamy na spotkanie z Olgą Rudnicką. Początek o godz. 18.00 w Czytelni. Olga Rudnicka jest autorką powieści kryminalnych. Mieszka w Śremie, gdzie pracuje jako asystentka osób niepełnosprawnych. Jej pierwsza książka, zatytułowana „Martwe jezioro”, ukazała się w 2008 roku. Napisała już ponad 20 powieści, które tworzą cykle: „Martwe jezioro”, „Natalii 5”, „Emilia Przecinek”, „Zezowate szczęście Tekli” czy „Detektyw Matylda na tropie!”, którego bohaterką jest Matylda Dominiaczak – była bibliotekarka, a obecnie pani detektyw. Najnowsza powieść pisarki zatytułowana jest „Między młotem a imadłem”. Książki Olgi Rudnickiej cieszą się dużym zainteresowaniem czytelników, a krytycy za jej największy sukces uważają „Zacisze 13”.
Znani chojniczanie za biblioteczną ladą
W dniach od 23 kwietnia do 8 maja w Wypożyczalni Literatury Pięknej i Popularnej dla Dorosłych od godz. 11.00 do 12.00 książki wypożyczać będą nie bibliotekarki, lecz znani chojniczanie. Kto usiądzie za biblioteczną ladą? Co będzie polecać czytelnikom? Jak sobie poradzi w pracy bibliotekarza? Zapraszamy do przychodzenia do wypożyczalni właśnie w tym czasie i wypożyczania książek.
Ponadto przez całe dwa tygodnie:
• Amnestia czytelnicza – czytelnicy będą mogli zwrócić zbiory biblioteczne, których nie udało im się oddać w terminie. Wystarczy książkę lub płytę włożyć do kartonu przygotowanego w holu na parterze budynku MBP. Wszyscy, którzy zrobią to w ciągu tych dwóch tygodni, nie będą musieli płacić kary za przetrzymywanie zbiorów.
• Biblioniespodzianka – w Wypożyczalni Literatury Pięknej i Popularnej dla Dorosłych, w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci oraz w Mediatece będzie można wypożyczyć biblioniespodziankę, czyli zapakowaną książkę lub płytę, której tytuł i treść czytelnik pozna dopiero po zabraniu do domu.
• Giełda książek używanych – w holu biblioteki na parterze w godz. 11.00-15.00 bibliofile będą mogli wzbogacić swoje zbiory o ciekawe egzemplarze.
• Zajęcia z książką dla dzieci – członkinie Stowarzyszenia LekTURa i bibliotekarki będą odwiedzać chojnickie szkoły i przedszkola, by opowiedzieć najmłodszym o bibliotece, przeczytać książeczkę dobraną do ich wieku czy wspólnie wykonać pracę plastyczną w oparciu o lekturę.
• Wystawy promujące książki i czytelnictwo – zapraszamy do oglądania wystaw, które przygotowane zostaną w działach biblioteki. Już teraz można obejrzeć wystawę „Dzieci dziękują”, eksponowaną w holu prowadzącym do Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci.
Zapraszamy!
źródło: www.bibliotekachojnice.pl